Kas būtu jāzina, TRAKUMSĒRGAS aizdomu gadījumā

Kas būtu jāzina, TRAKUMSĒRGAS aizdomu gadījumā

Trakumsērga ir visu sugu dzīvnieku un cilvēku infekcijas slimība, kuru izraisa trakumsērgas vīruss no Rhabdoviridae vīrusu grupas.

Trakumsērgas vīrusu izraisa specifisku encefalītu (galvas smadzeņu iekaisums) dzīvniekiem un cilvēkiem. Inficējas ar siekalām pie sakošanas. Pēc tam pārvietojoties vīrusam pa nervu vadiem, vīruss sasniedz siekalu dziedzerus un nervu šūnu garozu galvas smadzenēs, rada tajās iekaisumu un izsauc smagas, neatgriezeniskas sekas.

Trakumsērga ir viena no bīstamākajām infekcijas slimībām, kas apdraud gan cilvēku, gan dzīvnieku veselību un dzīvību. Dzīvniekiem trakumsērga izpaužas ar smagiem nervu sistēmas darbības traucējumiem – paaugstinātu uzbudināmību, baiļu zudumu, tieksmi uzbrukt un iekost citiem dzīvniekiem vai cilvēkiem, bet beidzas ar paralīzi un nāvi.

Slimības ierosinātājs ir vīruss, kas atrodas slima vai inficēta dzīvnieka organismā un kas izdalās galvenokārt ar siekalām, ar kurām var inficēties dzīvnieki un cilvēki, ja tos sakož, apsiekalo vai tie saskaras ar priekšmetiem, kas svaigi aptraipīti ar slimu dzīvnieku siekalām.

Trakumsērgas inkubācijas periods ir no 14 dienām līdz 6 mēnešiem un ilgāk. Ar trakumsērgu inficēts dzīvnieks vīrusu ar siekalām var izdalīt jau 15 dienas pirms klīnisko pazīmju parādīšanās, tāpēc inficēto dzīvnieku kodumi šajā periodā ir ļoti bīstami.

Galvenie trakumsērgas izplatītāji dabā ir lapsas un jenotsuņi, retāk – āpši, caunas, vilki, lūši u.c. dzīvnieki. Slimiem savvaļas dzīvniekiem kontaktējoties ar mājdzīvniekiem notiek arī to inficēšanās un saslimšana ar trakumsērgu, kā arī tiek apdraudēta cilvēku veselība un dzīvība. No mājdzīvniekiem visvairāk saslimst suņi un kaķi. Sava loma te ir arī iedzīvotāju vieglprātīgai attieksmei pret suņu un kaķu profilaktisko vakcināciju. Joprojām daļa no lauku sētā dzīvojošiem suņiem un kaķiem nav vakcinēti pret trakumsērgu, bet tieši viņi ir visvairāk pakļauti riskam saslimt ar šo slimību. Visi ar trakumsērgu saslimušie suņi un kaķi nebija vakcinēti pret trakumsērgu, un tas radīja nopietnas problēmas gan pašiem dzīvnieku īpašniekiem, gan arī pārējiem viņiem piederošajiem dzīvniekiem. Saskaņā ar Ministru kabineta „Suņu un kaķu turēšanas noteikumiem” dzīvnieku īpašnieku pienākums ir nodrošināt suņu un kaķu regulāru vakcināciju pret trakumsērgu.

Katram suņu un kaķu īpašniekam ir jārūpējas par savu mīluļu savlaicīgu vakcināciju pret trakumsērgu, tas pilnībā likvidētu suņu un kaķu saslimšanu ar šo bīstamo slimību.