Atradi putnēnu, kas vēl nelido? Nenes mājās! Viņam vecāki paši palīdzēs

Atradi putnēnu, kas vēl nelido? Nenes mājās! Viņam vecāki paši palīdzēs

Ir vasara un putniem šķiļas mazuļi. Daļa no tiem ligzdas pamet faktiski uzreiz, daļa – pēc kāda laika. Gan man, gan citiem putneniekiem šajā laikā diezgan bieži zvana vai raksta ļaudis ar apmēram šādu jautājumu: „Atradu un „izglābu” putna mazuli, kas bija izkritis no ligzdas un nemācēja lidot. Ko man tagad darīt, kā to izbarot, kur turēt vai kur nodot?” Tāpēc nolēmu te pavisam īsi uzrakstīt, kā šādās situācijās rīkoties, kad ir atrasts lidspēju vēl neieguvis putna mazulis. Ļaudis tiešām vēlas putniem palīdzēt, tālab ir svarīgi zināt – kas ir darāms.

Būtiskākais un pavisam īsi: labākais, ko cilvēks var darīt, atrodot vēl nelidojošu putnēnu vai ligzdu, ir – neaiztikt putnu un no šīs vietas ātri iet prom. Tieši tā viņš būs atrastajiem putnu vai citu dzīvnieku mazuļiem palīdzējis vislabāk. Jo šie putnēni visbiežāk nav savu vecāku pamesti! Kaut kur tuvumā noteikti atrodas mazuļa vecāki, kas putnēnu turpinās barot gan līdz lidspējas iegūšanai, gan arī kādu laiku pēc tam (kā nu kurai sugai). Pie tam putnēni, kas pametuši ligzdu bez lidspējas, lidotprasmi apgūst pavisam īsā brīdī, lielākai daļai putnu sugu – dažās stundās vai dažās dienās. Tieši tāpēc no putnēna ir ātri jāiet prom, lai vecāki varētu to turpināt barot.

Putnu mazuļi bieži vien pamet ligzdu, vēl nemācēdami lidot, bet tas netraucē tā vecākiem – abiem pieaugušajiem putniem, mazuli turpināt pieskatīt, barot un briesmu gadījumā tam padot signālu, lai paslēpjas, savukārt mazulim tas netraucē pilnvērtīgi attīstīties līdz lidošanas prasmju apgūšanai.

atsauce: mammamuntetiem.lv